Sztuka kamieniarska stanowi ważny rodzaj sztuki użytkowej.

Kamieniarstwo jest jedną z najstarszych profesji rzemieślniczych. Wiemy o tym, dlatego że wszelkiego typu elementy , które zostały wykute w kamieniu są niezwykle trwałe i mogą przeżyć nie tylko swojego twórcę, lecz też całą epokę, jak również cywilizację czy kulturę. Zresztą kamień to nie tylko i wyłącznie doskonałe tworzywo artystyczne. Kamień był całkiem prawdopodobne, że jednym z pierwszych narzędzi, jakie stworzył człowiek – krzemień i przygotowane z niego różne przedmioty stosowane przez nas na co dzień są odnajdywane na wielu miejscach prac archeologicznych.

 

Kamień jako materiał do budowy ma dużo zalet. Przez wieki wraz z cegłą był kluczowym materiałem budulcowym konstrukcji murowanych, wyśmienicie chroniąc przed zmianami temperatur. Wyparty w późniejszym czasie przez betonowe konstrukcje dzisiaj służy bez przerwy jako materiał do stawiania ogrodzeń oraz materiał ozdobny. Pomimo postępujących przemian w sztuce budowlanej i znacznej dominacji tworzyw sztucznych, zakłady kamieniarskie wciąż nie cierpią na brak pracy. Elementy wykonane z kamienia są mimo wszystko nadal chętnie zamawiane a także cieszą się niesłabnącą popularnością. Wchodzą w skład wielu prac, rozpoczynając od detali wykończenia domu, poprzez elementy ogrodowe aż po wykonywanie pomników nagrobnych. Często jest tak, że koncepcja mieszkania zakłada montowanie kamiennych detali. Mowa tu zwłaszcza o podłodze, ale to mogą być również wsporniki, parapety czy okładziny.

 

Fachowcy wykonują wówczas pomiarów i realizują pracę. Najczęściej element jest wykonywany w pracowni, natomiast zdarzają się sytuacje, gdy ze względu choćby na skomplikowaną drogę transportu realizuje się większość pracy już na miejscu. Kolejnym ważnym elementem kamieniarstwa jest robienie wszelkiego typu elementów ozdobnych oraz przedmiotów o walorach estetycznych. Wymaga to, nie jak w produkcji budowlanej, zdolności oraz szkolenia artystycznego. Sztuka kamieniarska stanowi bardzo ważny typ sztuki użytkowej, którą można zobaczyć w ogrodach oraz wnętrzach. Pomniki nagrobne robione są przez firmy kamieniarskie na szeroką skalę a także z zastosowaniem zazwyczaj paru, w małym stopniu różniących się, głównych szablonów.

 

Ten rodzaj działalności jest chyba często spotykany a także stanowi największy odsetek wszelkich prac, jakich podejmują się kamieniarze. Popyt na ich usługi na pewno będzie z każdym kolejnym rokiem coraz większe, patrząc na demograficzne trendy oraz rosnącą liczbę zgonów. Co więcej również w sytuacji zyskującego na popularności zwyczaju kremacji zwłok, nadal istnieje wiążące się z tym duże zapotrzebowanie na kamienne urny oraz tablice nagrobne. Jest dużo materiałów, z jakich mamy możliwość stworzyć klasyczny pomnik na cmentarz. Jeszcze naście lat temu najpopularniejsze były na pewno nagrobki odlewane z cementu a także pokruszonego kamienia. Współcześnie najbardziej popularnym budulcem jest granit, który cieszy się ostatnimi czasy rosnącym zainteresowaniem. Jest nieco tańszy od marmuru a także znacznie łatwiej dostępny, równocześnie po odpowiednim wypolerowaniu stanowi miły widok dla oka.

Więcej: kamieniarstwo Mława

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *