Aby wiedzieć, co jest kłopotem, musimy mieć sporą wiedzę.

Najprawdopodobniej wielu z was nierzadko było zszokowanych wysokimi kosztami wszelakiego rodzaju przedmiotów czy usług. Należy przyznać, że bardzo wielu z nas mogą one oszołomić. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, dlaczego są one tak drogie. W końcu my nie oczekujemy zapłaty 150 pln za dziesięć minut naszej pracy. Za co więc de facto płacimy specjalistom w momencie gdy ich zatrudniamy? Hydraulik przecież wyłącznie wali w rury. Możemy myśleć, że usługi ludzi, którzy pracują w nieco mniej prestiżowych dziedzinach, takich jak mechanika samochodowa czy hydraulika, muszą cenić swoje usługi znacząco niżej, aniżeli np lekarze czy też adwokaci. Tymczasem ich opłaty mogą być naprawdę niemałe. Czasem na ich widok przychodzi nam na myśl, iż wszakże moglibyśmy zrobić to samo, co oni samodzielnie.

Pamiętaj jednak, iż nie płacisz im wyłącznie za dokręcenie śrubki lub wymianę oleju w samochodzie, czy siłowniki pneumatyczne. Ich wartość pochodzi z ich doświadczenia. Wszakże Ty sam nie wiesz, w jakim miejscu daną śrubkę trzeba dokręcić. Fachowcy mogą to czuć nawet instynktownie i naprawić usterkę w 5 minut. Czy wiedza rzeczywiście jest tak cenna? Może Ci się wydawać, iż starczy wpisać w wyszukiwarkę Google frazę „jak wymienić olej silnikowy”, by wiedzieć na określony temat wszystko, co jest nam potrzebne. Jednak zwróć uwagę na to, że by generalnie wiedzieć, co jest akurat problemem, należy mieć sporą wiedzę na dany temat. Bardzo często osoby , które wykonują pracę fizyczną spędzają długie lata na nauce zawodu, udając się do technikum, a potem pełniąc staż w firmie u eksperta.

Nie da się takiej wiedzy uzyskać przez dwudziestu krótkich minut, przedzierając się przez artykuły na konkretny temat. Nawet jeśli by się dało, to nadal brakuje nam wyczucia i praktyki, jakie pomogłyby nam usunąć usterkę bez niebezpieczeństwa zepsucia czegoś ważniejszego. Czy wszystkich ludzi oceniamy dokładnie tak samo? Nikt z nas przeważnie nie kwestionuje wysokości opłaty naprawy jakiegoś uszkodzenia w autoryzowanym salonie naprawy albo nawet u producenta. Z całą pewnością, kwota może nas przytłoczyć i będziemy mieć pewne opory, zanim się na to zdecydujemy, lecz w końcu zapłacimy bez szemrania. Tymczasem mechanik , który pracuje sobie prywatnie w niedużym warsztacie, który to bierze od nas pięć razy mniej, budzi w nas opory.

Z jakiego powodu te dwie opcje oceniamy tak różnie, skoro prawdopodobnie osoby , które wykonują dokładnie tą samą usługę posiadają identyczną wiedzę praktyczną? Czy chodzi o ich miejsca pracy, wygląd prowadzonego przez nie warsztatu, a być może fakt, że praca na swoim często kojarzy nam się mniej prestiżowo?

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *